Podstawa prawna Art. 14 ust. 2 oraz 43 – 44 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264 z późn. zm.) Art. 72 – 79 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 778 z późn. zm.). Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1628 z późn. zm.).
Komórka odpowiedzialna Urząd Stanu Cywilnego, parter, pok. nr 13, budynek B, tel. (17) 22 10 538.
Sposób załatwienia sprawy Sporządzenie protokołu przyjęcia oświadczenie o uznaniu ojco-stwa i wpisanie wzmianki dodatkowej w akcie urodzenia dziecka lub wysłanie protokołu do USC miejsca urodzenia dziecka.
Wymagane dokumenty - dowody osobiste rodziców dziecka – do wglądu, - aktualne zaświadczenie o ciąży od lekarza w przypadku uznania ojcostwa dziecka poczętego, oraz - nowo wydany odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, jeżeli uznawane dziecko urodziło się poza gminą Ropczyce – do wglądu, - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub separacji, gdy matka dziecka jest rozwiedziona lub pozostaje/pozostawała w separacji– do wglądu, albo - odpis skrócony aktu zgonu męża, gdy matka dziecka jest wdową – do wglądu.
Przedkładane odpisy aktów stanu cywilnego nie mogą być kserokopiami. Odpisy nie są wymagane, gdy akty zostały sporządzone w Urzędzie Stanu Cywilnego w Ropczycach.
Opłaty - Zwolnione z opłaty skarbowej jest przyjęcia oświadczenia o uznaniu ojcostwa. - Opłacie skarbowej podlega odpis aktu urodzenia dziecka z naniesioną zmianą – skrócony 22 zł, zupełny 33 zł.
Płatne w kasie Urzędu lub na konto Bank Spółdzielczy w Ropczycach 52917100040000813620000010.
Czas załatwienia sprawy Przyjęcie oświadczenie o uznaniu ojcostwa następuje bez zbędnej zwłoki. Uprzejmie prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu ustalenia terminu.
Tryb odwoławczy Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświad-czeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeżeli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.
Inne informacje
Przesłanki uznania Można uznać ojcostwo przed urodzeniem się dziecka już poczętego. Można uznać ojcostwo, co do którego nie zachodzi domniemanie pochodzenia od męża matki. Uznanie ojcostwa nie może nastapić jeżeli toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa. Oświadczenie o uznaniu może być przyjęte, jeżeli matka rozwiedziona urodziła dziecko po upływie 300 dni od daty uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwiązanie małżeństwa przez lub w przypadku matki wdowy po upływie 300 dni od daty zgonu męża. - Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego pochodzi dziecko, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna. - Oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa, przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, może złożyć osoba, która ukończyła 18 lat. Osoba nie posiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych może złożyć oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa tylko przed sądem opiekuńczym. Uznanie ojcostwa nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.
Organ właściwy do przyjęcia oświadczenia o uznaniu ojcostwa Uznanie ojcostwa może nastąpić przed kierownikiem USC albo przed sądem opiekuńczym, a za granicą przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie ojcostwa dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi. W razie niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio życiu matki dziecka lub mężczyzny, od którego dziecko pochodzi, oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa może być zaprotokołowane przez notariusza albo złożone do protokołu wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy. Uznanie ojcostwa wobec dziecka poczętego, lecz nie narodzonego dokonuje się w USC miejsca zamieszkania matki. |