Podstawa prawna
Art. 90 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 788 z późn. zm.). Art. 14 ust. 1 i art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1264 z późn. zm.). Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2014 r., poz. 1628 ze. zm.).
Komórka odpowiedzialna Urząd Stanu Cywilnego, parter, pok. nr 13, budynek B, tel. (17) 22 10 538.
Sposób załatwienia sprawy Przyjęcie w formie protokołu oświadczenia o nadaniu dziecku nazwiska.
Wymagane dokumenty - wniosek o nadaniu dziecku nazwiska, - dowody osobiste matki dziecka i jej męża, - odpis skrócony aktu małżeństwa, - odpis zupełny aktu urodzenia dziecka jeżeli akt urodzenia dziecka został sporządzony w innym USC.
Przedkładane odpisy aktów stanu cywilnego nie mogą być kserokopiami. Powinny być aktualne i zawierać adnotację o uiszczonej opłacie skarbowej. Odpisy nie są wymagane, gdy akty zostały sporządzone w Urzędzie Stanu Cywilnego w Ropczycach.
Opłaty Przyjęcie oświadczenia o nadaniu dziecku nazwiska nie podlega opłacie skarbowej.
Czas załatwienia sprawy Po złożeniu kompletu dokumentów - bez zbędnej zwłoki.
Tryb odwoławczy Nie przewidziane przepisami.
Inne informacje Właściwość urzędu stanu cywilnego: Nadanie dziecku nazwiska nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli dziecko ukończyło 13 lat do nadania mu nazwiska potrzebna jest jego zgoda. Nazwisko dziecka nie może składać się z więcej niż dwóch członów.
Oświadczenie o nadaniu można złożyć w każdym urzędzie stanu cywilnego.
|